ewrelife Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mekatronik sistem teknisyeni (NEDİR NE YAPAR)

Mekatronik sistem teknisyeni (NEDİR NE YAPAR) Empty Mekatronik sistem teknisyeni (NEDİR NE YAPAR)

Mesaj tarafından ewrelife SUPERVISOR Ptsi Tem. 13, 2009 10:51 pm

Mekatronik sistem teknisyeni;
ileri teknolojiyi kullanan üretim ve hizmet sektörlerinde mekatronik sistemleri (elektrik, elektronik, mekanik, programlama gibi) tasarlama, kurma, uygulama bilgi ve becerisine sahip kişidir. Meslek elemanı ayrıca, bilişim cihazlarının montajı, cihazları devreye alma, işletme, cihazların bakım-onarımlarını yapma, geliştirme, programlama ve işletme şartlarına uygun işlerde çalıştırma işlemlerini de yapar. Görevleri Meslek elemanlarının görevleri;
• İş planı yapmak,
• Tasarımda kullanılacak araç ve gereçleri seçmek,
• Fonksiyon şeması çıkarmak,
• Sistemin elektrik, elektronik ve mekanik ünitelerini tasarlamak,
• Simülasyon yapmak, • Elektrik, elektronik ve mekanik bağlantılarını sağlamak,
• Gerekli emniyet tedbirlerini almak,
• Montaj sırasında kalite güvence şartlarına uymak,
• Elektrik, elektronik ve mekanik arızalarını tespit etmek ve gidermek,
• Arızalı parçaları sökmek ve tamir etmek, • Elektrik, elektronik ve mekanik sistemlerinin sürekliliğini sağlamak,
• Sistemin bilgisayar yazılımını hazırlamak ve test etmek,
• Sistemin CAD-CAM çizimlerini yapmak,
• Sistemde kullanılacak alıcıları, sürücüleri, taşıyıcı elemanları ve ölçüm elemanlarını seçmek ve kullanmak, şeklinde sıralanabilir. Mesleğinde başarılı olmak isteyen bir mekatronik sistem teknisyeninin meslekî eğitimine katkı sağlayacak etkinliklere katılması önemli bir unsurdur. Meslek Elemanlarında Aranan Özellikler Bir mekatronik sistem teknisyeninin;
• İş ahlâkına sahip olması, • Görme ve işitme duyu organlarının mesleğin gerektirdiği derecede işlevini yerine getirmesi,
• Matematik ve fen bilimlerine yatkın, analitik geometri ve görsel düşünme yeteneğine sahip olması,
• Soğukkanlı, dikkatli ve titiz olması,
• Ayrıntılara özen göstermesi,
• El becerisi gelişmiş, yeniliklere açık, araştırmacı ve estetik görüşe sahip olması,
• Problemleri hızla çözebilmesi,
• Alet ve makinelerle çalışabilmesi,
• Bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması,
• Meslekî eğitim almış kimseler olması gerekir.
Eğitim ve Kariyer İmkânları Meslekî eğitim endüstri meslek liselerinde verilmektedir. 2005–2006 eğitim öğretim yılından itibaren meslek liselerinde mekatronik sistem teknisyeni sertifikası verilecektir. Mekatronik sistem teknisyeni sertifikasına sahip olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı'na girip başarılı olmaları halinde elektronik ve haberleşme öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar öğretmenliği, elektronik öğretmenliği, otomotiv öğretmenliği, mekatronik öğretmenliği ile talaşlı üretim öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikli olarak yerleştirilmektedir. Ayrıca, istedikleri takdirde mekatronik, elektrik, elektronik ve haberleşme, elektrik–elektronik teknikerliği, endüstriyel elektronik, endüstriyel otomasyon, ev cihazları teknolojisi, makine, makine yağları ve yağlama teknolojisi, sondajcılık, tarım alet ve makineleri, metalürji malzeme, gemi makineleri, otomotiv, oto boya karoseri doğrultma teknikerliği, metalografi ve malzeme muayenesi, endüstriyel kalıpçılık, hasat sonrası teknolojisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilir. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilir.
ewrelife SUPERVISOR
ewrelife SUPERVISOR
Admin

http://ewrelife.forummum.com

- Similar topics